PROMET

SIMULACIJA IZPITA
on-line program, ki je namenjen preverjanju znanja učencev prav tako pa tudi testiranju vseh kolesarjev. Dosegljivo na:

OPRAVLJANJE KOLESARKEGA IZPITA     (klikni TUKAJ)

Zakon o varnosti cestnega prometa v 91. členu določa, da morajo imeti otroci na poti v prvi razred osnovne šole ter domov spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let in mladoletniki, če to dovolijo starši. V tem primeru starši razredniku oddajo pisno obvestilo s podatki o spremljevalcu otroka na poti v ali/in iz šole domov.

Nasveti za prometno varnost:

• Hodi po notranji strani pločnikov ali pa po levi strani ceste (proti vozečim vozilom), kjer ni pločnikov.
  • Vedno se ustavi korak od roba pločnika ali od roba ceste. Nikoli ne steci naravnost na cesto.
  • Poslušaj in opazuj promet, ki prihaja z leve in desne.
  • Če je v bližini označen prehod za pešce (zebra), cesto  prečkaj le tam.
  • Cesto prečkaj z normalnim korakom.
  • Počakaj, da se cesta sprazni! Bodi pozoren in glej, dokler nisi varno čez cesto!
  • Nihče se ne sme igrati na cesti ali ob njej.
  • Učenci prvih razredov nosite okoli vratu rumene rutice!
  • Ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti bodi viden, uporabljaj svetla oblačila živih barv in kresničko!
  • Kolesarji – pri vožnji s kolesom vedno nosite čelado.
  • Čelada varuje glavo; poleg tega mora imeti kolo brezhibno opremo, predvsem zavore, luči, odsevnike in zvonec.
  • Na cestišču se s kolesom peljite drug za drugim. Voziti drug poleg drugega je sila nevarno.
  • Bodi previden pri vstopanju in izstopanju iz avtobusa in iz šolskih kombijev.
  • Do voznikov avtobusov in šolskih kombijev se obnašaj vljudno in spoštljivo.

Nasveti staršem, ki otroke vozite v šolo

• Staršem, ki otroke vozite v šolo z avtomobilom, predlagamo, da se do šole pripeljete po Zdolski cesti/Resa/ in otroka spustite na koncu avtobusne postaje, ustavite ob pločniku pred šolo in odpeljete naprej proti rondoju. Pri tem upoštevajte, da je pred šolo cona umirjenega prometa in temu prilagodite svojo vožnjo.
  • Tisti , ki pripeljete otroka po Zdolski cesti (rondo), pa otroka spustite v krožišču nad šolo. Otrok naj avto zapusti na točki ustavljanja, ker bo tako najbolj varno prišel v šolo.
  • Starši, ki spremljate svojega otroka v zgradbo šole, pustite svoje avtomobile tako, da ne boste ovirali prihajajočih vozil in avtobusov ali pa parkirate avtomobile nad banko in peš pospremite otroka v šolo.
  • NIKOLI AVTOMOBILA NE PUŠČAJTE PARKIRANEGA V KROŽIŠČU NAD ŠOLO!
  • Če je možno, naj vaš otrok čim prej začne prihajati v šolo peš. Pomagajte mu, da bo prihajal po najbolj varni poti. Skupaj z otrokom večkrat prehodita njegovo najbolj varno pot do šole in ga opozorite na nevarnost, ki mu preti.

Na šolskem dvorišči je prepovedan promet za vsa vozila, razen za dostavo in intervencijska vozila. Prosim, da to upoštevate.

Skica varne poti do šole:   varnapot

Mentorici za vzgojo in preventivo v cestnem prometu:
Nataša Škrabar in Marija Žgavc

Koledar