V torek, 12. februarja 2019, se nas je osem učencev Osnovne šole Jurija Dalmatina Krško, poleg učencev drugih šol (OŠ Raka, OŠ dr. Mihajla Rostoharja, OŠ Leskovec pri Krškem in drugih), odpravilo v Ljubljano. Tam smo si ogledali Hišo Evropske unije in Državni zbor RS. Dan smo začeli tako, da smo najprej imeli eno uro pouka, potem pa se je vseh osem učencev zbralo v jedilnici šole. V jedilnici smo se pogovorili, kako bo potekal dan in pojedli šolsko malico. Po tem smo se hitro oblekli in odšli na avtobusno postajo, kjer smo počakali avtobus. Med čakanjem pa nas je naša učiteljica etike Simona Žarn še malo spraševala o Evropski uniji, parlamentu, poslancih … Mi pa smo zagreto poslušali, odgovarjali in si poskušali vse hitro zapomniti, da bomo lažje sledili v Ljubljani, in pa tudi, da bomo na kvizu, več znali. Ko je prišel avtobus, smo se vsi vkrcali in se odpravili proti Ljubljani. V Ljubljani je bila naša prva postaja, ki smo si jo ogledali, Hiša Evropske unije. Ko smo vstopili, me je zelo presenetilo, saj je bilo vse zelo moderno: imeli so mize na dotik, na katerih si lahko izvedel, kaj je zakonodajna oblast, izvršilna oblast … Na eni mizi je bil celo zelo velik zemljevid, na katerem si lahko pogledal v vsako državo in njene značilnosti, na stenah pa so bile tudi table, na katerih so bili opisi poslancev. Po kvizu pa smo se z avtobusom odpravili v Državni zbor. Ko smo vstopili v Državni zbor, me je bilo zelo strah, saj so vsakega posebej pregledali, zaradi varnostnih razlogov, in jaz sem to počela prvič. Po pregledu nas je veselo pričakal  predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, ki nam je še malo razlagal o parlamentu in kako zelo je pomembno, da mladi volimo in izrazimo svoje mnenje. Po pogovoru s predsednikom smo imeli še voden ogled parlamenta, nato pa smo se odpravili domov. Od obiska v Ljubljani so mi v spominu najbolj ostali trenutki, kot so npr. slikanje v Hiši Evropske unije, vsi novi zanimivi podatki, srečanje predsednika Državnega zbora Republike Slovenije mag. Dejana Židana, ogled parlamenta, ki je bil manjši, kot sem si ga predstavljala in še veliko drugega. Vsi ti trenutki mi bodo ostali v lepem spominu, če pa bi ji lahko še enkrat ponovila, bi jih z veseljem. Vesela sem, da nam je Zveza prijateljev mladine Krško to omogočila in upam, da bo še veliko generacij imelo to priložnost, saj je zelo zanimiva in poučna.

Renata Jereb, 8. b

V torek, 12. 2. 2019, smo se podali v Ljubljano, da bi izvedeli še kaj več o naši Evropi, Državnem zboru ter da bi uspešno sodelovali. Dan se je začel odlično. Takoj po prvi uri smo pojedli malico, se oblekli, obuli in krenili na glavno avtobusno postajo Krško ter tam počakali avtobus. Z nami so bile še ostale posavske šole. Vožnja je bila prijetna in lahko si opazoval čudovito pokrajino. Med vožnjo smo se ustavili še na počivališču, da smo si vzeli malico, ki jo je pripravila ZPM Krško. Ko smo prispeli, smo se najprej ustavili pri Hiši Evropske unije. Tam sem izvedela veliko novega. Učenci naše šole smo bili aktivni in smo sodelovali pri razlagi. Sicer pa je izgledalo tako, da smo se najprej pomešali v pet skupin, kjer je bil vsak na različni postaji. Bilo je zelo lepo in zelo »napredno«. Rešili smo tudi učne liste ter odgovorili na nekaj vprašanj. Na koncu pa smo se ovekovečili s sliko v »foto« kabini. Pot nas je nato vodila v Državni zbor, kjer nas je najprej nagovoril predsednik DZ, gospod Dejan Židan, nato pa smo si z našo vodičko ogledali predverje velike dvorane z znamenito fresko slikarja Slavka Pengova Zgodovina Slovencev od naselitve do konca druge svetovne vojne. Povzpeli smo se tudi na balkon oz. galerijo, od koder smo imeli pogled na veliko dvorano, v kateri zaseda Državni zbor. Sledil je ogled male dvorane, ki služi zasedanjem Državnega sveta. Veliko smo se naučili. Ta dan mi bo za vedno ostal v spominu, saj mi je bil všeč, bil je poučen in nepozaben. Iskreno se zahvaljujem učiteljicama Simoni Žarn in Maji Mirt Jakše, da sodelujem na šolskem parlamentu. Vse zahvale pa gredo tudi Zvezi prijateljev mladine Krško, da nam je omogočila to nepozabno doživetje.

Tinkara Hočevar, 7. c

Virtualni sprehod po poslopju Državnega zbora: http://www.mojaslovenija.si/DOGODKI/UTRINKI/DrzavniZbor/vrp.html