Tako kot vsako leto je tudi letos potekalo tekmovanje iz znanja zgodovine na temo: Čitalnice in tabori na Slovenskem. Podrobneje smo si pogledali svet 19. stoletja, ko so naši predniki ustanavljali čitalnice in bralna društva, kjer so lahko prebrali kakšno dobro knjigo, se zabavali na besedah, ki jih je priredila čitalnica, in svojo razgledanost širili z raznimi predavanji. Na taborih, ki so se odvijali med leti 1868 in 1871 na prostem, so naši predniki po vzoru Čehov izražali zahteve po programu Zedinjene Slovenije. Šolsko tekmovanje je potekalo, 4. 12. 2018, in se ga je udeležilo 28 učencev devetih in osmih razredov, od katerih je bronasto priznanje prejelo kar osem učencev. Ker je tekmovanje trostopenjsko, sta šolskemu sledila še regijsko in državno tekmovanje. Na regijskem tekmovanju, ki je potekalo na Osnovni šoli Adama Bohoriča v Brestanici, je našo šolo zastopalo 6 učencev, in sicer Helena Jović, Urška Vehovar, Lucija Učanjšek in Andraž Bedenk iz 9. c, Nina Dvoršak, 9. b in Tjaša Mavsar, 9. a. Na državno tekmovanje, ki je potekalo, 16. 3. 2019, na Osnovni šoli Venclja Perka v Domžalah, pa se je pa uvrstila Tjaša Mavsar. Sama sem tekmovala na vseh treh ravneh tekmovanja iz znanja iz zgodovine. Na šolski ravni sem tekmovala že lani, zato sem vedela, kaj pričakovati. Ko pa sem se uvrstila na regijsko in na državno tekmovanje, je bila to povsem nova izkušnja in tudi nisem vedela, kaj naj pričakujem. Na regijskem tekmovanju sem čutila večji pritisk kot na državnem, saj se uspe uvrstiti na državno le 10 % tekmovalcev. Vendar mi je z malo sreče in z veliko učenja uspelo. Vprašanja so bila sicer težja, a mi je ob intenzivnih pripravah pod mentorstvom učiteljice Zorice Kerin uspelo osvojiti zlato priznanje.

Tjaša Mavsar, 9. a