Po vsem svetu bodo danes obeležili svetovni dan pripovedništva. Dan izhaja iz nacionalnega dne pripovedništva, ki so ga na Švedskem praznovali na začetku 90. let minulega stoletja, a je nato zamrl. Pobuda za ponovno oživitev prihaja iz Skandinavije, prvi svetovni dan pripovedništva pa so obeležili leta 2004.

In kaj sploh je pripovedništvo?

Pripovedništvo, epika ali proza temelji na pripovedovanju dogodkov, opisovanju oseb, krajev in časa. Besedilo pripoveduje pripovedovalec, ki dogajanje opisuje v pretekliku, osnovna enota proznega dela pa je stavek.

Morda je ravno ta čas, ko delamo na daljavo, od doma, čas, da vzamemo v roke tudi  knjigo – pravljico, pripovedko, roman … jo preberemo sebi, svojim otrokom, starejšim … Ob njej se lahko pogovorimo …

In še misel o branju:

»Branje je ena najpomembnejših stvari, ki jih moraš obvladati, če želiš postati vse, kar želiš. Z branjem se razvijajo tvoji možgani. Branje ti pomaga biti boljši v šoli. Branje ti ponuja okno v svet. In najpomembnejše: zaradi branja ne boš postal le boljši učenec, ampak tudi boljši človek

(Neznan avtor)

Šolski novinarji