V ponedeljek, 13. 11. 2017, se nas je osem predstavnikov od 7. do 9. razreda odpravilo v Ljubljano. V organizaciji Zveze prijateljev mladine Krško in z učiteljico Simono Žarn smo se odpravili na obisk Državnega zbora Republike Slovenije. Odšli  smo zgodaj zjutraj okoli 7. ure. Pot je bila dolga, saj smo vmes naleteli na več kilometrski zastoj, tako da se je pot zavlekla v več-urno potovanje, ampak nam ni bilo dolgčas, saj smo se družili še z ostalimi učenci iz drugih šol. Ko smo končno prispeli v Ljubljano, smo si ogledali vse značilnosti Državnega zbora in se srečali s predsednikom Državnega zbora, gospodom Milanom Brglezom. Nato smo odšli na “balkon” (tj. točka, kjer ljudje spremljajo srečanje politikov – seje, ki se dogajajo pod njimi). Po ogledu in opisu Državnega zbora smo odšli še na zelo kratek voden ogled znamenitosti glavnega mesta. Izvedeli smo, kdo si je zamislil parlamentarno stavbo in njen izgled in še vse lastnosti in podrobnosti, ki jih prej nismo vedeli. Ta dan mi je bil še posebej všeč in se veselim nadaljnjih srečanj z učenci drugih šol.

Jakob Močnik, 9. c

Ta ponedeljek smo se predstavniki razredov z višje stopnje odpravili na ogled parlamentarne zgradbe. Ob 6.50 smo se zbrali na avtobusni postaji Krško, a čeprav smo krenili zgodaj, smo se peljali dobri 2 uri, saj smo se zaradi snega na poti znašli v zastoju na avtocesti. V poslopju Državnega zbora so nas toplo sprejeli. Tam smo v garderobi pustili svojo prtljago in se odpravili pričakat predsednika Državnega zbora, gospoda Milana Brgleza, ki nas je nagovoril in s katerim smo naredili skupinsko fotografijo, potem pa je že odhitel po svojih dolžnostih. Vodič nas je zatem odpeljal najprej na ogled velike dvorane Državnega zbora, kjer poslanci sprejemajo zakone in odločajo o vseh pomembnih zadevah, ki se tičejo naše države. Videli smo tudi fresko, ki prikazuje zgodovino Slovencev in pa manjšo in starejšo sejno sobo. Po ogledu smo pojedli težko pričakovano malico, saj smo bili vsi že kar lačni, in se odpravili na zanimiv voden ogled Ljubljane. Vodič nam je pripovedoval o raznih zanimivostih Ljubljane, pokazal nam je, kje je stal rimski zid in nam povedal, da Ljubljana v resnici pomeni »poplavljeno mesto«. Sledilo je pol ure prostega časa, ki smo ga vsi izkoristili na svoj način. Nato smo se zbrali in skupaj počakali na avtobus ter se odpravili nazaj domov. Izkušnja je bila zanimiva, četudi je bila malce krajša kot načrtovano. Z nami so šli tudi učenci iz mnogih drugih osnovnih šol v Posavju, med drugim tudi iz Brestanice in Brežic. Najbolj mi je bil všeč prosti čas, ki smo ga imeli zase, saj smo lahko s prijatelji šli, kamor smo hoteli. Dan je bil, seveda, tudi poučen, saj smo videli prostore parlamenta, pa tudi kaj novega smo slišali o Ljubljani.

Lovro Sikošek, 9. b