17. maja 2018 se je že 17. leto zapored v Kranju odvijal frankofonski festival, na katerem se predstavijo učenci francoščine iz vse Slovenije, ki pojejo, plešejo, igrajo in recitirajo po francosko. Na festivalu so sodelovali tudi učenci francoščine iz OŠ A. Bohoriča Brestanica, OŠ Leskovec pri Krškem in OŠ J. Dalmatina Krško. Uspešno so nastopili s skupno pesmijo v francoščini, ki so si jo izbrali sami. Pred tem smo imeli voden ogled mesta, ki so ga skrbno pripravili učenci OŠ Orehek Kranj s pomočjo mentorjev. Med drugim smo si ogledali Prešernov gaj – spominski park, Prešernovo gledališče s spomenikom Franceta Prešerna, Plečnikovo stopnišče, vodnjak in arkade, Staro pošto, hišo Simona Jenka, Prešernovo hišo ter Pungert s srednjeveškim obrambnim stolpom iz 16. stoletja. Stopili smo tudi na razgledno ploščad, ki se dviga visoko nad reko Kokro in ponuja pogled nad del Kranja z okolico. Posebnost letošnje prireditve je bila ta, da se je festivala udeležil predsednik gospod Borut Pahor. Mladim je namenil nekaj uvodnih besed v francoščini, nato pa spregovoril o svoji življenjski poti ter poudaril pomen znanja tujih jezikov. Prireditev je potekala pod okriljem OŠ Orehek Kranj v sodelovanju s Slovenskim društvom učiteljev francoščine, Mestno občino Kranj, Francoskim inštitutom v Sloveniji, Zavodom za šolstvo, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport in Zavodom za turizem in kulturo Kranj.

Mentorica Simona Žarn

V četrtek, 17. 5. 2018, smo se učenci izbirnega predmeta francoščina ob 7.45 odpravili iz Krškega proti Kranju na 17. frankofonski festival, ki se je odvijal v Letnem gledališču Khiselstein. Ko smo prispeli v Kranj, smo se najprej registrirali, prejeli malico in nagrade za osvojeno francosko bralno značko, nato pa je sledil voden ogled mesta, ki so ga pripravili osnovnošolci OŠ Orehek Kranj. Sledila je generalka, pred začetkom prireditve pa smo imeli še nekaj prostega časa, ki smo ga mnogi izkoristili za potepanje po Kranju. Ob 13.00 smo začeli s programom, na katerem smo se učenci različnih šol predstavili s skeči, plesom ali petjem. Odpeli smo pesem Parfait in Mama Africa ter z nastopom opravili odlično. Na poti domov smo se še malo okrepčali. Preživeli smo lep in uspešen dan.

Valerija Rupar Žičkar in Karla Maček, 9. b

Fotografije v naslednji fotoreportaži: www.eol.si/frafest-2018-kranj

Avtor: Gregor Majnik, EOL d.o.o.