Učenci izbirnega predmeta Šolsko novinarstvo in novinarji spletnega časopisa  Osnovne šole Jurija Dalmatina Krško  smo se,  22. decembra  2015, skupaj z mentoricama Jožico Škrlec in Klavdijo B. Volčanjšek  odpravili v praznično Ljubljano. Vendar pa si nismo ogledali le mesta, temveč smo počeli tudi veliko drugih, zanimivih in poučnih stvari. Ko smo prispeli v  naše glavno mesto, smo si sprva vsi skupaj ogledali razstavo slovenskih slovnic  in slovarjev  v Narodni in univerzitetni knjižnici. Izvedeli smo veliko o slovarjih in slovnicah in celo na tabličnih računalnikih poiskali razne spletne slovarje (SSKJ, slovenski slovar znakovnega jezika …), na list papirja pa smo lahko anonimno zapisali svojo najljubšo besedo in jo oddali v temu namenjeno škatlo. Po zanimivi razstavi smo odšli v staro Ljubljano, kjer smo skušali ujeti praznični utrip prestolnice in nekaj pojedli. Ob enih  smo peš odšli do Cankarjevega doma, kjer je del skupine odšel na ogled o stripih in delu Tomaža Lavriča, ki sem si jo sama ogledala že pred nekaj tedni na knjižnem sejmu. Ostali učenci  smo se priključili skupini izbirnega predmeta  Šolsko novinarstvo  in se napotili proti televizijski hiši RTV Slovenija. Tam nas je prijazna gospa popeljala po različnih studijih in nam razložila veliko o poteku snemanja, postavitvah scen, priprav prispevkov in o podobnih zanimivih stvareh. Ogledali smo si skladišče vseh predmetov, ki so jih v preteklosti uporabili v oddajah. Od stolov, skodelic, preprog  do božičnih sani in raznih scen. Pogovarjali smo se tudi z  urednicami otroške informativne oddaje Infodrom. Pokazale so nam postopek urejanja prispevkov. Nato smo dobili  priložnost, da si snemanje Infodroma prav zares ogledamo v živo in bilo je zelo vznemirljivo. Čeprav oddaja traja le osem minut,  je snemanje precej daljše in vse smo z zanimanjem opazovali. Zanimivo je recimo to, da je ozadje studija v resnici le modro platno in je scena izdelana računalniško. V oddaji smo sodelovali tudi sami in jutri, 24. decembra, nas lahko ob šesti uri popoldne vidite na prvem programu TV Slovenije. Po snemanju smo se zopet združili z drugo skupino in se odpravili na avtobusno postajo. Pot nazaj je minila zelo hitro. Preživeli smo zares poučen in zabaven dan.

Maša Suša, 9. a