Mladinski odsek Planinskega društva Videm je v letošnjem šolskem letu organiziral tri zelo zanimive planinske izlete.

Najprej smo, 30. 9. 2017, organizirali planinski izlet na Begunjščico 2060 m, ki se ga je udeležilo 37 planincev. Izhodišče  je bilo Gostišče Draga 696 m, sledil je najprej vzpon do Roblekovega doma 1657 m, ki je letos proglašen kot najboljša planinska koča v Sloveniji. Po krajšem počitku smo pomalicali in organizirali planinski kviz za najmlajše. Sledil je vzpon na Veliki vrh 2060 m, najvišjo točko Begunjščice. Naporen vzpon nas je utrudil, a veselje nekaterih mladih planincev, ki so se prvič povzpelo nad 2000 m, je bilo veliko.  Po skupnem fotografiranju, žigosanju planinskih knjižic in vpisom v planinsko knjigo smo pohiteli nazaj do Roblekovega doma in po počitku še na izhodišče do Gostišča Draga. Vzdušje na avtobusu je bilo odlično, saj smo doživeli čudoviti planinski izlet.

Drugi planinski izlet je bil, 7. 10. 2017,  namenjen pa je bil učencem prvih razredov, katere smo na Grmadi sprejeli v Planinsko društvo Videm. Zbrali smo se pri osnovni šoli, kjer smo začeli mimo vrtca vzpon na Grmado. Pod vrhom se nam je pokazalo sonce, v dolini pa smo opazovali meglo. Na vrhu pri planinskem hramu smo zakurili ogenj in spekli kostanj. Sledil je sprejem mladih planincev in kviz. Po Bojanovi poti smo se vrnili mimo ribnika nazaj v osnovno šolo, kjer smo zaključili z izletom, ki se ga je udeležilo 27 pohodnikov.

Čudovito jesensko vreme nas je vzpodbudilo, da smo predčasno organizirali še planinski izlet na Raduho 2062 m. Najprej smo se odločili, da se bomo povzpeli z lažje jugovzhodne smeri poraščeno s travo in ruševjem od Koče na Loki. Veliko zanimanje za izlet pa je načrt spremenilo in planinski izlet smo organizirali iz zahodne zahtevnejše smeri. Planinski izlet smo začeli s parkirišča, ki se nahaja pod najvišje ležečo kmetijo v Sloveniji. Mimo kmetije Bukovnik smo nadaljevali po zelo lepo urejeni gozdni poti do Koče na Grohatu. Po krajšem počitku smo začeli po pašniku in gozdu, nadaljevali pa po strmem prečenju plazu na greben, s katerega smo nato nadaljevali po jugovzhodni smeri na vrh Velike Raduhe. Čudovito vreme nam je omogočilo čudovite razglede. Še posebej lepo je bil viden najvišji slovenski vrh Triglav, Snežnik, Kum, Uršlja gora. Zadaj pa zasneženi še višji avstrijski vrhovi. Čeprav nas je čas že preganjal, smo opravili planinski krst za vse, ki so prvič opravili vzpon nad 2000 m. Pridružili so se jim tudi ostali pohodniki, ki so želeli biti planinsko krščeni. Sledil je spust nazaj do Koče na Grohatu, kjer smo imeli pozno kosilo in kviz za najmlajše. Sledil  je še spust na  parkirišče. Zaradi zelo slabo urejene ceste v Savinjsko dolino smo se vrnili nazaj skozi Črno na Koroškem in Šoštanj v Krško. Planinskega izleta se je udeležilo 38 planincev, vsi so bili navdušeni, saj so doživeli čudovit planinski izlet. Do novega leta načrtujemo še pohod po gadovi sledi na Gorjancih, Menino planino, Izlet v znano in neznano po okolici Krškega in pred novim letom še nočni pohod z baklami na grad Rajhenburg.

Vodja mladinskega odseka PD Videm: Anton Zakšek