V času tedna mobilnosti učenci in učitelji razredne stopnje sodelujemo v projektu Trajnostna mobilnost v vrtcih in osnovnih šolah ter izvajamo aktivnost Gremo peš s kokoško Rozi. Aktivnost se tesno povezuje s programom Aktivno v šolo – Pešbus, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje s partnerji, vodi pa ga IPOP – Inštitut za politike prostora.

Obe aktivnosti z roko v roki učence spodbujata, da v šolo prihajajo na trajnosten način – peš, s kolesom, rolerji, skirojem, javnimi prevoznimi sredstvi ali na način skupne vožnje z osebnim avtomobilom.

Vozni red pešbusa.pdf

S tem želimo:

• prispevati k spremembi potovalnih navad v šolo in domov,
  • zmanjšali promet v okolici šole,
  • izboljšati prometno varnost,
  • spodbujati otroke k samostojnosti in zdravemu življenjskemu slogu,
  • jih na igriv in zanimiv način popeljati v elemente trajnostne mobilnosti.

Kokoška Rozi se predstavi

Koordinatorici in pomočnici kokoške Rozi – Nataša Škrabar in Nataša Pleteršnik

Koordinatorica Pešbusa – Helena Drakulič

Drugošolci so o kokoški Rozi povedali:

Nika Š.: Kokoš Rozi mi je ful všeč, ker gremo lahko peš. Lepo je hodit s Pešbusom pa tudi po gozdu se rada sprehajam, če dobro opazujem, najdem kakšno gobo.

Aljaž Ž.: Kokoška Rozi mi je všeč, ker ne onesnažujemo naravo.

Maja: Jaz se zahvaljujem Kokoški Rozi, ker gremo lahko peš.

Matic: Najbolj mi je všeč, ker z avtom zdaj peljemo prijatelje.

Nal: S Kokoško Rozi nabiramo kondicijo.

Matija Anže: S kolesom po cesti v bistvu še športamo.

Aljaž Č.: Najbolj sem vesel, ko dobim kartico.

Luka: Avtobus in kombi tudi šteje, to me veseli, ker se raje vozim.

Zbrala: Nataša Pleteršnik

Od doma do šole imam 400m.  V šolo grem peš vsako jutro in po šoli. Včasih me spremljajo prijatelji, navadno  pa grem sama. Med hojo, kolesarjenjem, vožnjo s skirojem lahko opaziš več okolice in ne onesnažuješ okolja. Upoštevaj nasvete kokoške Rozi in upam, da se boš imel lepo.

Brina Mrkovič, 5.b

Kokoška Rozi gre čez cesto.
Preden gre, pogleda levo in desno.
Ona z avtom se ne pelje,
Saj je zadevo vzela blazno resno.

Miha Kozole, 5. č

pesem.pdf