V četrtek, 9. 11. 2023, smo se učenci 5. a peš odpravili v Mestni muzej Krško. Muzej smo obiskali z željo, da bi se naučili nekaj  o zgodovini Krškega. V muzeju  nas je pričakala vodnica, ki nam je povedala, kako bo potekal dan. Najprej smo si šli ogledat Mencingerjevo hišo. Ko smo vstopili vanjo, smo si ogledali razstavo o gospe Rezi Pirc, ki je bila pobudnica ustanovitve Zveze prijateljev mladine v Krškem. Nato smo se odpravili na dvorišče prve hiše, potem  pa še na drugo dvorišče, saj je Mencingerjeva hiša sestavljena iz dveh hiš. Na drugem dvorišču smo videli tolarje in staro šahovnico. Počasi smo se odpravili po stopnicah  navzgor. Zgoraj smo si ogledali že več kot 60 let star klavir, naša sošolka Tiana je nanj tudi zaigrala. Nato smo si pogledali  še starejšo kopalnico ter omaro. Ogled smo nadaljevali z  razstavo Josipine Hočevar in končno je sledila malica. Ogledali smo si še filmček o 100 letih nogometa v Krškem, saj so v njem nastopali sošolci Luka, Lovro in Isa. Po zaključku  filma se je sošolka Neli oblekla v krinolino. To je bila značilna noša tistega časa. Ogledali smo si tudi faksimile Valvasorjeve grafične zbirke Iconotheka Valvasoriana. Za zaključek kulturnega dne smo izvedli delavnico šivanja srčkov in gumbov. Delanje vozlov in šivanje je bilo za nas pravi izziv. Nekateri so bili pri tem bolj, drugi pa manj uspešni. Preživeli smo res lepo dopoldne in se veliko naučili o zgodovini Krškega. Najbolj sem si zapomnil, da sem prvič v živo videl tolarje. Polni  vtisov smo se vrnili nazaj v šolo.

Matej Koritnik, 5. a